20 HAZİRAN 2023 İNGİLİZCE YETERLİK SINAVINA BAŞVURU

İngilizce Yeterlik Sınavına başvurular https://application.metu.edu.tr adresinde yer alan İNGİLİZCE YETERLİK SINAV BAŞVURULARI başlığı üzerinden yapılacaktır.  Sınava girme hakkı bulunan adayların programa e-devlet kapısı üzerinden giriş yapmaları gerekmektedir.

Adaylar başvuru programına bilgi girişi yaparak, resmi kurum başvurularına uygun vesikalık fotoğrafını sisteme yükledikten sonra kredi kartı/banka kartı ile sınav ücreti ödeme işlemini yapar. (Ücret iadesi ile ilgili sıkıntı yaşanmaması için ödemelerin bankamatik kartı ile yapılması önerilmektedir) Bilgi girişinin ardından, ücret ödemesi başvuru programı içerisinde çevrim içi olarak yapılacaktır. Bu nedenle Havale, EFT ya da Banka şubesinden işlem yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Başvuru yapan adayların onayları ÖİDB-Başvuru Birimi tarafından yapılmaktadır. Adayların başvurularının onay/ret durumunu sistemden takip etmeleri gerekmektedir. Fotoğraf nedeni ile reddedilen adayların başvuru programı üzerinden fotoğraflarını güncellemeleri gerekmektedir. Başvurusunu son başvuru tarihi ve saatine kadar sonlandırmayan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Sınav başvurusu onaylanan adayların sınav yerleri Yabancı Diller Yüksekokulu’nun  https://epe.metu.edu.tr/ adresinde duyurulacaktır. Ayrıca sınavla ilgili detaylı bilgiye yine bu adresten ulaşılabilir.

İngilizce Yeterlik Sınav günü adayların sınava girebilmesi için Nüfus Cüzdanı veya Pasaport sunması zorunludur.

Başvuru Ücretleri:

Başvuru ücreti için http://oidb.metu.edu.tr/tr/ogrencilerden-bazi-hizmetler-karsiligi-alinan-ucretler adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru yapıp sınava girmekten vazgeçen adayların iade işlemleri son başvuru tarihine kadar yapılmaktadır. Ödeme İadesi Başvuru Formuna http://oidb.metu.edu.tr/tr/formlar web adresinden ulaşılabilir. Son başvuru tarihinden sonra gelen iade talepleri değerlendirmeye alınmamaktadır.

 

BAŞVURU TARİHLERİ

20 Haziran 2023 tarihli YDYO İngilizce Yeterlik Sınavına girecek adayların 01-14 Haziran 2023 tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. (Başvuru programı saat 17.00 itibariyle kapatılacaktır.)

SINAV YERİ DUYURUSU

İngilizce Yeterlik Sınavına girecek olan adayların isim listesi ve sınav yerleri 19 Haziran 2023 tarihinde duyurulacaktır. (Program saat 12.00 itibariyle açılacaktır) https://epe.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.

SINAVA KATILMA HAKKI BULUNAN ADAYLAR

20 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan sınava sadece aşağıda belirtilen kapsamdaki adaylar başvuru yapabilecektir. Bu kapsam dışındaki adayların başvuruları ÖİDB tarafından reddedilecektir.

* Temel İngilizce Bölümü öğrencisi olup yönetmelik çerçevesinde sınava girme hakkı olanlar (Bu grupta yer alan öğrencilerin başvuru yapmaları gerekmemektedir. Sınav girişleri YDYO tarafından sisteme tanımlanacaktır.)

* ODTÜ dışındaki Yurt İçi ve Yurt Dışı Üniversitelerden yatay geçiş (Ek Madde 1, Ek Madde 2, ODTÜ Yatay Geçiş Yönergesi kapsamında) başvurusunda bulunacak öğrenciler için

SINAV TARİHİ VE SINAV İLE İLGİLİ BİLGİLER

20 Haziran İngilizce Yeterlik Sınavı (Haziran İYS)

Sınav başlama saati: 10.00

Sınava girecek öğrenciler aşağıdaki hususları yerine getirmelidir:

* İYS kitapçığı dikkatli okunmalıdır.

Sınav salonlarına 09:30 itibari ile kabul sağlanacaktır.

Sınavla ilgili detaylı bilgiye https://epe.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.

SINAV SONUÇLARI

İngilizce Yeterlik Sınavı sonuçları ile ilgili bilgiye

https://oidb.metu.edu.tr/tr/sinav-sonuclarinin-aciklanmasi adresinden ulaşılabilir.