Üniversitemize bu kapsamda başvuru yapıp özel öğrenci ya da yatay geçiş ile kabul edilen adayların kayıt işlemleri 2022-2023 Akademik Yılı Güz döneminde yapılacaktır.

Başvuru Değerlendirme ve Kayıt Tarihleri

11-15 Nisan 2022

Yatay geçiş başvuruları

11-15 Nisan 2022

Özel öğrenci başvuruları

20 Nisan 2022

Yatay geçiş başvurusu kabul edilen adayların ÖİDB tarafından ilan edilmesi

26-29 Nisan 2022

Yatay geçiş için başvuru yapan ancak yararlanamayan öğrencilerin Özel öğrenci başvuruları

 

YATAY GEÇİŞ

Üniversitemize sadece başarı sıralama şartı aranan programlar (Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mimarlık Bölümü) için başvuru alınacaktır. Kontenjanlara buradan ulaşabilirsiniz.

İlan edilen tarihlerde başvuru yapmayan veya kayıt haklarını kullanmayanlar haklarından vazgeçmiş sayılır.

Yabancı Uyruklu öğrenciler için bu kapsamda başvuru alınmayacaktır. Yabancı uyruklu öğrencilerin Üniversitemize uluslararası öğrenci kapsamında http://iso.metu.edu.tr/tr/basvuru-tarihleri web sayfasında ilan edilen tarihlerde başvuru yapması gerekmektedir.

Başvuru Koşulları:

 • Ukrayna'daki programa kayıt yapılan yıldaki ÖSYS/YKS'ye girmiş ve kılavuzda yayınlanan başarı sırası koşulunu sağlaması
 • Uluslararası sınavlar ile Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarına yerleştirilen T.C uyruklu öğrencilerin üniversitemize uluslararası öğrenci olarak başvuru yapacak öğrenciler için aranan şartları sağlaması
 • Ukrayna’daki programa kayıt yapılan yıldaki ÖSYS/YKS kılavuzunda yer alan sıralama kuruluşları listelerinde aranan sıralama şartının sağlanması

Yatay geçişi kabul edilen öğrencilerin kayıt işlemleri 2022-2023 Akademik Yılı Güz döneminde yapılacaktır. Kayıt tarihleri daha sonra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı web sayfasında ilan edilecektir.

Üniversitemize başvuru yapacak adayların aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir.

Yatay Geçiş Başvurusunda İstenilen Belgeler

 1. Başvuru formu için tıklayınız.
 2. Öğrenci kimlik kartı
 3. Nüfus cüzdan fotokopisi
 4. Öğrenci belgesi
 5. Transkript
 6. Ders içerikleri
 7. ÖSYS Sonuç Belgesi (LYS/YKS’ ye girenler için)
 8. Sınav sonuç belgesi (Uluslararası geçerliği olan belge ile kabul edilen öğrenciler için SAT, GCE, Abitur vb)
 9. ÖSYS sonuç belgesi veya uluslararası geçerliği olan sınav sonuç belgesi olmayanlar için ÖSYS/YKS kılavuzunda yer alan sıralama kuruluşları listesi
 10. Dil belgesi (TOEFL, IELTS, PTE) Detaylı bilgi için https://oidb.metu.edu.tr/tr/odtu-tarafindan-kabul-edilen-ingilizce-yeterlilik-sinavlari-es-degerlik-tablosu
 11. 1 Adet Fotoğraf
 12. Başvuru ücreti: 125 TL (Banka hesap numaraları için: http://oidb.metu.edu.tr/tr/diger-hizmetler-icin-banka-hesap-numaralari )
 13. Türkiye’ ye giriş-çıkış işlemlerini gösterir belge (Pasaportun ilgili sayfasının fotokopisi)
 • Ukrayna’da kayıtlı olunan Üniversiteden belgelerini savaş nedeniyle temin edemeyip sadece öğrenci kimlik kartı sunabilen adayların Taahhütname Formu doldurması gerekmektedir. (Form ÖİDB’ den temin edilecektir.)
 • Yatay geçiş için başvuru yapan ancak yararlanamayan öğrencilerin 2022-2023 Güz döneminde özel öğrencilik için gerekli belgelerle birlikte Akademik Takvimde ilan edilen Özel öğrenci başvuru tarihlerinde evrak teslim etmesi gerekmektedir.

ÖZEL ÖĞRENCİ

Özel öğrenci olarak ders almak isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen belgelere ek olarak ders onay formlarını (Özel Öğrenci Başvuru Formu) 2022-2023 Güz dönemi için Akademik Takvimde ilan edilen Özel öğrenci başvuru tarihlerinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmesi gerekmektedir.

Başvuru koşulları:

 • Özel öğrenci olarak ders almak isteyen öğrencilerin Lisans dersi alabilmesi için dersi veren öğretim üye/görevlisinin ve ilgili Bölüm Başkanlığının onayı gerekmektedir.
 • Özel Öğrenci Yönergesi gereği bir yarıyılda kredili en fazla iki ders alınabilmektedir.

Özel Öğrenci Başvurusunda İstenilen Belgeler

 1. Özel Öğrenci Başvuru Formu tıklayınız.
 2. Öğrenci kimlik kartı
 3. Nüfus cüzdan fotokopisi
 4. Öğrenci belgesi
 5. Transkript
 6. Dil belgesi (TOEFL, IELTS, PTE) Detaylı bilgi için https://oidb.metu.edu.tr/tr/odtu-tarafindan-kabul-edilen-ingilizce-yeterlilik-sinavlari-es-degerlik-tablosu
 7. 1 Adet Fotoğraf
 8. Türkiye’ ye giriş-çıkış işlemlerini gösterir belge (Pasaportun ilgili sayfasının fotokopisi)
 9. Özel öğrenci kredi başına ders ücreti: 350 TL (Banka hesap numaraları için: http://oidb.metu.edu.tr/tr/diger-hizmetler-icin-banka-hesap-numaralari )
 10. Başvuru ücreti: 125 TL (Banka hesap numaraları için: http://oidb.metu.edu.tr/tr/diger-hizmetler-icin-banka-hesap-numaralari )
 • Ukrayna’da kayıtlı olunan Üniversiteden belgelerini savaş nedeniyle temin edemeyip sadece öğrenci kimlik kartı sunabilen adayların Taahhütname Formu doldurması gerekmektedir. (Form ÖİDB’ den temin edilecektir.)

Printer Friendly, PDF & Email
Son Güncelleme:
08/04/2022 - 15:18