Önemli Bilgi

2021 yılı Dikey Geçiş Sınavı Ek Yerleştirme kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2021 DGS Ek Yerleştirme ile kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

E-Devlet Kayıt İşlemleri

02-03 Kasım 2021 tarihlerinde https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresinden ulaşılabilecek e-Devlet kapısı üzerinden e-kayıt işleminizi tamamlayınız.

ODTÜ Sistemine Özlük Bilgi Girişi

02-05 Kasım 2021 tarihleri arasında https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı adı ve şifre edindikten sonra https://ozlukbilgi.metu.edu.tr adresine girerek; zorunlu olarak doldurulması gereken kişisel bilgi girişlerinizi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmadığınız takdirde kayıt işlemleri tamamlanmış sayılmayacaktır.

Kayıt Evrakları

Yukarıda belirtilen bilgi girişini tamamlayan öğrencilerin 02 - 05 Kasım 2021 tarihleri arasında aşağıda belirtilen belgeleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına elden teslim etmeleri gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden kayıt yaptıramayan öğrenciler evraklarını Daire Başkanlığımıza iletmeleri halinde kayıtlı hale getirilecektir.

  • Önlisans diploması aslı ve fotokopisi (Mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerin bu durumlarını gösterir belge)
  • Lise diploması aslı ve fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Not: DGS Ek Yerleştirme ile Üniversitemize yerleştirilip İngilizce yeterliğini belgeleyen ve lisans programlarına kabul edilen öğrencilerin, önlisans programlarında yer alan derslerden ortak olan derslerin sayımı (intibak) işlemleri için ilgili Bölüm Başkanlıklarına dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

ODTÜ’de eğitim öğretim dili İngilizcedir. Bu nedenle tüm öğrencilerin İngilizce yeterliklerini belgelemesi gerekir. Üniversitemize Dikey Geçiş Sınavı Ek Yerleştirme ile kayıt olan öğrenciler için;

Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı (08 Kasım 2021)

Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı Saat:10:00 Dikey Geçiş Sınavı Ek Yerleştirme ile kayıt yaptıracak ve İngilizce Yeterlik Sınavına girmek isteyenler için sınava girecek öğrenciler aşağıdaki hususları yerine getirmelidirler;

* “İYS Sınav Kılavuzu”nu dikkatlice okumak

* Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 05 Kasım 2021 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir.

* Sınav öncesi hazırlıkları önceden yapmış olmak

* Sınav sabahı hazır bir halde çevrim içi sınav odalarında oturuma kabul edilmeyi beklemek Çevrim içi sınav odalarına 9:45’ten sonra gelecek adaylar sınava kabul edilmeyeceklerdir. Sınavla ilgili detaylı bilgiye https://epe.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.

* Ayrıca Üniversite Senatosu tarafından belirlenen uluslararası eşdeğerliklere ait bilgilere aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir.  https://oidb.metu.edu.tr/tr/odtu-tarafindan-kabul-edilen-ingilizce-yeterlilik-sinavlari-es-degerlik-tablosu

Çevrim İçi Temel İngilizce Bölümü Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı (09 Kasım 2021)

Temel İngilizce Bölümü Çevrim İçi Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı Dikey Geçiş Sınavı Ek Yerleştirme ile kayıt yaptıracak tüm öğrencilerin sınava girmesi mecburidir.

* Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 05 Kasım 2021 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir. Sınavla ilgili detaylı bilgiye https://dbe.metu.edu.tr/prf/ adresinden ulaşılabilir.

* Sınav, https://odtuclass.metu.edu.tr/ sayfasında gün içinde açık kalacaktır.

* ODTÜ kampüsünde yer alan yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler YURT BAŞVURULARI  için ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü’nün http://yurtlar.metu.edu.tr/  web adresinde yer alan bilgileri inceleyerek Yurtlar Müdürlüğüne başvurularını yapabilirler.

* ODTÜ Burs ve Yardım Komitesinin organizasyonunda dağıtılan burslardan yararlanmak isteyen öğrenciler https://oidb.metu.edu.tr/tr/burs-ve-yardim-basvurulari web adresinde BURS VE YARDIM başlığı altında yer alan bilgileri inceleyerek Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Burs Ofisine başvurularını yapabilirler.

Öğrenci Kimlik Kartları

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimizin http://oidb.metu.edu.tr/tr/ogrenci-kimlik-kartlari web adresinde yer alan açıklamaları okuduktan sonra https://cardinfo.metu.edu.tr programı üzerinden kimlik başvurusu yapmaları gerekmektedir.


Printer Friendly, PDF & Email
Son Güncelleme:
02/11/2021 - 14:21