Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) çok sayıda yüksek lisans ve doktora programıyla lisansüstü eğitim olanağı sunmaktadır.Lisansüstü programlara başvuru için ilk ve temel koşul bir lisans/lisansüstü programından başarıyla mezun olmak ya da programı başarıyla tamamlamak üzere olduğunu belgelendirmektir.

ODTÜ’de eğitim-öğretim dili İngilizcedir. Bu nedenle yüksek lisans öğrenimini ODTÜ’de tamamlamak isteyen tüm öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini IELTS, TOEFL ya da PTE gibi uluslararası geçerliliği olan bir sınavla belgelemesi gerekmektedir. (Resmi dili İngilizce olan ülkelerin vatandaşları olup İngilizce eğitim veren yükseköğretim kurumundan mezun olanlardan İngilizce yeterlik belgesi istenmez)

Lisansüstü program başvurularında, adaylardan takip eden sınavlardan birini sunmaları da beklenmektedir; Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Graduate Record Examination (GRE), ya da Graduate Management Admission Test (GMAT).

Lisansüstü programlara kabul kriterleri, bölüm ya da ilgili enstitü bazında farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle ilgili enstitü ile temasa geçerek kabul kriterlerini tam olarak sağladığınızı teyit etmeniz tavsiye edilmektedir. İlgilendiğiniz programın başvuru kriterleri hakkında internet sayfalarını inceleyerek de bilgi sahibi olabilirisiniz. Üniversitemiz enstitülerinin listesine ve program detaylarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirisiniz:

http://www.metu.edu.tr/tr/lisansustu-programlar

Başvurunuzun dikkate alınması için başvuru ücretini yatırmış olmanız gerektiğini lütfen unutmayınız.