Lütfen öncelikle aşağıdaki bağlantıda bulunan kısa formu doldurunuz:

https://oidb.metu.edu.tr/tr/form/2021-ek-yerlestirme-ogrenci-bilg

 

E-Devlet Kayıt İşlemleri

* 04 - 05 Ekim 2021 tarihlerinde https://www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşılabilecek e-Devlet kapısı üzerinden kayıt işleminizi tanımlayınız.

Önemli: İngilizce Yeterlik Sınavı 11 Ekim 2021 ve Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı ise 12 Ekim 2021 tarihlerinde çevrim içi olarak yapılacağı için kayıt yaptıracak öğrencilerimizin 05 Ekim 2021 tarihine kadar e-devlet kayıtlarını yaptırarak İngilizce Sınavları için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/  adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini mutlaka yapmış olmaları gerekmektedir.

Hazırlık sınıfını atlamak isteyen öğrencilerin gireceği Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı ile ilgili detaylı bilgiye https://epe.metu.edu.tr adresinden, hazırlık sınıfında okuyacak öğrencilerin gireceği Çevrim İçi Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı ile ilgili detaylı bilgiye ise https://dbe.metu.edu.tr/yenikayit/ adresinden ulaşılabilir.

* Üniversiteye kayıt işlemleri internet üzerinden yapılacağından öğrencilerimizin kayıt işlemi için kampüse gelmelerine gerek kalmayacaktır. Kayıt işlemi için herhangi bir belge sunulmayacaktır.

 

ODTÜ Sistemine Bilgi Girişi

04 - 07 Ekim 2021 tarihleri arasında https://ykskayit.metu.edu.tr internet adresine girerek; aşağıda belirtilen bilgi girişlerini yapacaktır. Bu işlemi yapmayan öğrencilerimiz kayıt işlemlerini tamamlamış sayılmayacaktır.

Programda zorunlu olarak doldurulması gereken KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ giriniz.

* ODTÜ’de eğitim öğretim dili İngilizcedir. Bu nedenle tüm öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini belgelemesi gerekir. Üniversitemize ek yerleştirme ile kayıt olan öğrenciler için

 

Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı (11 Ekim 2021)

Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı (Ekim İYS) Saat:10:00 Ek yerleştirme ile kayıt yaptıracak ve İngilizce Yeterlik Sınavına girmek isteyenler için sınava girecek öğrenciler aşağıdaki hususları yerine getirmelidirler:

* "İYS Sınav Kılavuzu"nu dikkatlice okumak

*Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 08 Ekim 2021 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir.

* Sınav öncesi hazırlıkları önceden yapmış olmak

* Sınav sabahı hazır bir halde çevrim içi sınav odalarında oturuma kabul edilmeyi beklemek çevrim içi sınav odalarına 9:45’ten sonra gelecek adaylar sınava kabul edilmeyeceklerdir. Sınavla ilgili detaylı bilgiye https://epe.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.

* Ayrıca Üniversite Senatosu tarafından belirlenen uluslararası eşdeğerliklere ait bilgilere aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir.  https://oidb.metu.edu.tr/tr/odtu-tarafindan-kabul-edilen-ingilizce-yeterlilik-sinavlari-es-degerlik-tablosu

 

Çevrim İçi Temel İngilizce Bölümü Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı (12 Ekim 2021)

Temel İngilizce Bölümü Çevrim İçi Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı Ek Yerleştirme ile kayıt yaptıracak tüm öğrencilerin sınava girmesi mecburidir.

* Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 08 Ekim 2021 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir. Sınavla ilgili detaylı bilgiye https://epe.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.

* Sınav, odtuclass.metu.edu.tr sayfasında gün içinde açık kalacaktır.

* ODTÜ kampüsünde yer alan yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler YURT BAŞVURULARI  için ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü’nün http://yurtlar.metu.edu.tr/  web adresinde yer alan bilgileri inceleyerek Yurtlar Müdürlüğüne başvurularını yapabilirler.

* ODTÜ Burs ve Yardım Komitesinin organizasyonunda dağıtılan burslardan yararlanmak isteyen öğrenciler https://oidb.metu.edu.tr/tr/burs-ve-yardim-basvurulari web adresinde BURS VE YARDIM başlığı altında yer alan bilgileri inceleyerek Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Burs Ofisine başvurularını yapabilirler.

 

Öğrenci Kimlik Kartları

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimiz http://oidb.metu.edu.tr/tr/ogrenci-kimlik-kartlari web adresinde yer alan açıklamaları okuduktan sonra https://cardinfo.metu.edu.tr  programı üzerinden başvurusu yapacaktır.

 


Printer Friendly, PDF & Email
Son Güncelleme:
04/10/2021 - 11:55