İNGİLİZCE YETERLİK SINAVINA BAŞVURU (ON-LINE)

İngilizce Yeterlik Sınavına başvurular https://application.metu.edu.tr adresinde yer alan İNGİLİZCE YETERLİK SINAV BAŞVURULARI başlığı üzerinden yapılacaktır. ODTÜ öğrencileri başvuru sistemine kullanıcı kodları ve şifreleri ile giriş yaparlar. ODTÜ mezunları ve ODTÜ dışından olan adaylara program kullanıcı kodu ve şifre verir.

Aday, başvuru programına bilgi girişi yapar, fotoğrafını ve sınav ücreti ödeme dekontunu sisteme yükler. 

Fotoğraf Özellikleri

  • Vesikalık fotoğraf ebadı 50 mm x 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır.
  • Fotoğraf 3MB’ı aşmamalı ve png/ jpg/ jpeg/ gif formatında olmalıdır.
  • Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.
  • Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.
  • Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalıdır.
  • Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük dışında şapka ve vb. aksesuar bulunmamalıdır.

Başvuru yapan adayların onayları ÖİDB-Başvuru Birimi tarafından yapılmaktadır. Adayların başvurularının onay/ret durumunu sistemden takip etmeleri gerekmektedir. Başvurusunu son başvuru tarihi ve saatine kadar sonlandırmayan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Sınav başvurusu onaylanan adayların sınav yerleri sınavdan bir gün önce Yabancı Diller Yüksekokulu’nun  https://epe.metu.edu.tr/ adresinde duyurulacaktır. Ayrıca sınavla ilgili detay bilgiye yine bu adresten ulaşılabilir.

İngilizce Yeterlik Sınav günü adayların sınava girebilmesi için Nüfus Cüzdanı veya Pasaport sunması zorunludur.

Başvuru Ücretleri: 150 TL

Sınavın çevrim içi olması nedeni ile sınav gününde ve sonrasında sınava girmediğini beyan eden adayların sınav ücretinin iadesi  yapılmayacaktır.

Önemli Not: Başvuru ücretinin sınava girecek kişi adına yatırılması gerekmektedir.

Banka Hesap Numaralarına https://oidb.metu.edu.tr/tr/diger-hizmetler-icin-banka-hesap-numaralari adresinden ulaşabilirsiniz.