ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI


Uluslararası Öğrenciler için Önemli Bilgiler

 

ÖĞRENİM VİZESİ 

Üniversiteye yeni kabul edilen lisans ve lisansüstü uluslararası öğrenciler, kabul mektuplarıyla birlikte, ülkelerindeki en yakın Türk elçiliğinden öğrenim vizesi alırlar. Bu vizeler, genellikle bir ay süreyle geçerlidir ve öğrenci Türkiye'ye geldikten sonra, bu bir ay içerisinde üniversiteye kayıt yaptırmak zorundadır.

 

Öğrenim vizesi almak için kabul mektubunuz, geçerli ve uzun süreli bir pasaport, Türkiye’de öğrenim süresince geçimini sağlayacak maddi imkanlara sahip olduğunu gösteren (banka hesabı, burs belgesi vb.) belge, vize harcı gereklidir. Konsolosluk tarafından ilave belgeler istenebilir.

 

 

OTURMA İZNİ

Öğrenciler, kayıttan sonra üç hafta içerisinde, Uluslararası Öğrenciler Ofisi'nden, kapalı zarf içerisinde İkamet Bilgi Formu alırlar. İkamet belgesi alabilmek için

 1. İkamet Bilgi Formu
 2. Geçerli ve uzun süreli pasaport ve öğrenim vizesi
 3. Türkiye’de öğrenim süresince geçimini sağlayacak maddi imkanlara sahip olduğunu gösteren (banka hesabı, burs belgesi vb.) belge
 4. İkamet defter bedeli
 5. Olası ek belgelerin Emniyet Müdürlüğü/ Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne sunulması gereklidir.

 

Uluslararası Öğrenciler Ofisi, yalnızca yeni kayıt olan uluslararası öğrencilere İkamet Başvuru ve Bilgi Formlarını sağlar. Devam eden öğrencilerimiz İkamet Başvuru Formunu Öğrenci İşleri web sitesinden indirerek (http://oidb.metu.edu.tr/formlar) edinir ve doldurduktan sonra Öğrenci İşleri’nde programından sorumlu danışmana verir.

 

Doldurulan form karşılığında, öğrenci, kapalı zarfta İkamet Bilgi Formunu alır ve Ankara Emniyet Müdürlüğü/ Yabancı Şube Müdürlüğü’ne teslim eder. Emniyet Müdürlüğü hazırlıkta okuyan öğrencilere ilk etapta bir yıllık, diğer öğrencilere öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak ikamet tezkeresi düzenlemektedir. Bu sebeple sadece hazırlıkta ikinci yılını okuyan veya öğrenimini normal süresi içerisinde tamamlamayan öğrenciler oturma izinlerini uzatmak zorundadır.
Buna rağmen, her öğrenci, eğitim öğretim yılı başında İkamet Başvuru Formu’nu doldurarak, Öğrenci İşleri’nden alacağı İkamet Bilgi Formu’nu, Emniyet Müdürlüğü/ Yabancılar Şube Müdürlüğüne ibraz etmelidir.

 

İkamet tezkereniz geçerli olduğu sürece, Türkiye’ye girmek için vize almanıza gerek yoktur. Örneğin, sömestr tatili için ülkenize gittiğinizde ve Türkiye’ye geri dönerken, oturma izninizle giriş yapabilirsiniz.

 

İkamet süresi dolanlar, en fazla 15 gün içerisinde ikametlerini uzatmak veya Türkiye’yi terk etmek zorundadır.

 

Bir seneden daha az bir süre izinli olan bir öğrenci, Türkiye'ye gelirken turist vizesiyle gelerek kayıt yaptırabilir. Ancak izin süresi bir yılı geçmişse, yeniden öğrenci vizesi alması gerekir (İkamet tezkeresi iptal edildiği için, onunla giriş yapamaz).

 

Kayıtsız olan, izin alan (kayıt donduran), ilişiği kesilen, kendi isteğiyle ilişik kesen ve mezun olan öğrencilerin listesi her dönem Emniyet Müdürlüğü'ne iletilir ve bu öğrencilerin oturma izni iptal edilir. Bu nedenle, bu durumdaki öğrenciler, izin aldıktan, mezun olduktan veya ilişiği kesildikten sonra maksimum 15 gün içerisinde ülkeyi terk etmek veya harçlı ikamet almak üzere Emniyet'e başvurmak zorundadır.

Öğrencilerin adres değişikliklerini 48 saat içinde Emniyet Müdürlüğü/ Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekir.

 

İkamet tezkerenizde silinti ve kazıntı yapılmaması gerekmektedir. İkamet tezkeresinin kaybedilmesi durumunda derhal Emniyet Müdürlüğü/ Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi gerekir.

 

Yukarıda anlatılan prosedürler takip edilmediği takdirde yasal işlem uygulanır.

Bu tezkere öğrenim amaçlıdır. İsteyen öğrenciler, çalışma izni almak şartıyla çalışabilirler. Ancak lisans öğrencileri için çalışma hakkı, ilk yıldan sonra başlar ve haftada yirmi dört saatten fazla olamaz.

Bu tezkere, öğrencinin anne babası ile diğer yakınlarına ikamet izni alma konusunda hiç bir hak sağlamamaktadır.

 

Bu kuralları bilmek ve ona göre davranmak, sizlerin sorumluluğundadır. Dolayısıyla, ileride ciddi yasal problemler yaşamamak veya para cezalarıyla karşılaşmamak için, lütfen bu kurallara uymaya özen gösteriniz.

 

Not: Ankara Emniyet Müdürlüğü Konya Devlet Karayolu Üzeri İskitler/Yeni Mahalle  (Anka Mall-Migros Yanı, ODTÜ’den Ulus dolmuşlarına binerek ulaşabilirsiniz.)

 

 

YABANCI KİMLİK NUMARASI

Türkiye’de bulunan ve T.C. uyruklu olmayan herkes, Türk vatandaşları gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği bir kimlik numarasına sahiptir.  Bu numara, ODTÜ’nün bilgi sisteminde de kullanılmaktadır. ODTÜ Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi (ÖİBS), bu numarayı

 1. dönem sonunda notlarınızı öğrenmek istediğinizde
 2. öğrenci belgesi istediğinizde
 3. mezun olduğunuzda

kullanmaktadır. Başka bir deyişle, bu numaraya sahip olmayan öğrenciler, notlarını öğrenemeyecek, kayıt olamayacak, öğrenci belgesi alamayacak ve mezun olamayacaktır. Bu nedenle, daha önce yabancı kimlik numarasını ÖİBS’ye tanıtmamış öğrenciler, numaralarını Öğrenci İşleri’ndeki kendi programlarından sorumlu olan danışmanlara bildirmek zorundadır. (Danışmanlar ve sorumlu oldukları bölümler için bkz, http://oidb.metu.edu.tr/personel-iletisim).

 

YABANCI KİMLİK NUMARANIZI NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

 1. Bağlantıya tıklayınız: https://tckimlik.nvi.gov.tr/
 2. İkamet Tezkeresi Numaranızı (ikamet tezkere numarası, ikamet tezkerenizin ilk sayfasında 1-112233 gibi bir numaradir) veya kişi bilgilerinizi girerek sorgulama yapınız.
 3. Sorgulamanız sonucunda 11 haneli ve genellikle 99 ile başlayan bir numara verilecektir. Numaranızın göründüğü sayfanın çıktısını alınız ve Öğrenci İşleri’ndeki programınızdan sorumlu danışmanınıza ulaştırınız.
 4. Bazen bu sorgulama bir sonuç vermemektedir; bu, size henüz bir numara atanmadığını gösterir. Bu durumda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek Yabancı Kimlik Numaranızı bizzat öğrenmeniz gerekmektedir. Numaranızı öğrendikten sonra danışmanınıza bildiriniz.

UYARI: Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için oturma izninizi alır almaz Yabancı Kimlik Numaranızla ilgili işlemi bir an önce yapmanız gerekmektedir.


SAĞLIK HİZMETLERİ

ODTÜ öğrencilerinin sağlık ve psikolojik sorunları ile ilgili olarak başvuruda bulunacakları ilk yer Sağlık ve Rehberlik Merkezidir (SRM). Öğrenciler başvurularını ODTÜ kimlik kartı ile Hasta Kayıt Kabul Servisine yaparlar.

Öğrencinin ilk muayenesi, tetkik ve tedavileri; SRM olanakları ve mevzuat çerçevesinde SRM’de yapılır. İleri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda Devlet ve Üniversite hastanelerine veya Özel hastanelere başvuru yapılır.

Muayene ücreti olarak YÖK kararları doğrultusunda belirlenen ücret alınır. Her hekim için bu muayene ücretinin ödenmesi zorunludur.

 

GENEL SAĞLIK SİGORTASI (GSS)

GSS kapsamındaki öğrenciler primlerini yatırmak koşuluyla SRM’ye uğramadan doğrudan Üniversite ve Devlet hastanelerine yabancı kimlik numarası ile müracaat edebilirler. Devlet ve Üniversite hastanelerinde herhangi bir ücret alınması söz konusu değildir. Bu yüzden, tüm Uluslararası Öğrencilerin GSS’ye kayıt yaptırmaları önerilmektedir. İlaç katılım payı ücretleri % 20’dir. Gözlük ücretleri vb. Sağlık Uygulama Talimatı doğrultusunda ödenir (örneğin, 2013 Yılı için 45 Çerçeve + 11 TL Cam bedeli).

 

Öğrencilerimiz özel hastane tercih etmeleri durumunda fark ödemek zorundadırlar. Bu fark her hastanede değişebilmektedir. İlaç katılım payı ücretleri % 20’dir.

 

GSS’ye kayıt yaptırabilmek için öğrenciler, oturma izinlerini aldıkları Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden yabancı kimlik numarası almak suretiyle 3 ay içinde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya ikamet edilen ilçenin Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat etmek zorundadır. Kayıt yaptırdıktan sonra, GSS’nin belirlemiş olduğu pirimi bankaya ödemek suretiyle sigortalı olurlar. Öğrenciler öğrenimleri devam ettiği sürece en düşük prim tutarı olarak belirlenen bu miktarı yıllık olarak ödemek zorundadır. Bu miktar yıllık yaklaşık 500 TL tutarındadır. Her yıl Ocak ayından sonra primlerde bir miktar artış söz konusu olmaktadır. Bu sebeple doğacak farkı takip edip ödemek öğrencinin sorumluluğundadır.  Primler, kampusta bulunan Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası’na, ayrıca Halk Bankası’na yatırılabilir. Bankada yabancı kimlik numaralarını söylemeleri yeterli olacaktır.

Kanun gereği, kayıt olduktan itibaren 3 ay içinde GSS’ye sahip olmak için başvurmamış öğrenciler, daha sonra bu haktan yararlanamaz. Bu sebeple öğrencilerimizin bu işlemi ihmal etmemeleri önemle rica olunur.

 

Türkiye bursu, MEB-Devlet ve MEB-Hükümet bursları, Doğu Türkistan Vakfı bursuna sahip uluslararası öğrencilerin GSS primi ödemelerine gerek yoktur, bursları kapsamında doğrudan GSS sahibi olurlar.

 

Değişim programları ve Lisansüstü Uluslararası Ortak Program öğrencileri (GETMA öğrencileri hariç) GSS primi ödemezler.

 

Anne babası aracılığıyla Türkiye’de geçerli bir sağlık güvencesine sahip olan uluslararası öğrenciler, bu durumlarını gösteren belgeyi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya ikamet edilen ilçenin Sosyal Güvenlik Merkezine sunmalıdır.

 

SRM Tahakkuk Servisinden (3. Kat) prim borçlarınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Genel Sağlık Sigortalısı Olmanız için Yapılması Gerekenler:

 

 1. Yabancı Kimlik Numaranızı öğreniniz. : Yabancı kimlik numaranızı bilmiyor iseniz sorgulama için https://tckimlik.nvi.gov.tr/ adresini ziyaret ediniz. Yabancı kimlik numaranızı öğreniniz.

Bu sorgulama sonucunda yabancı kimlik numaranızı öğrenemezseniz, ikamet tezkerenizle beraber Ankara Emniyet Müdürlüğü /Yabancılar Şubesi’ne gidiniz. Yabancı kimlik numarası talep ediniz.

 1. Yukarıdaki internet sayfasından edineceğiniz Yabancı Kimlik Numaranızı, Adınızı ve Soyadınızı gösteren çıktıdan 2 tane alınız.
 2. Bu çıktılardan birini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda bölümünüzden sorumlu danışmana teslim ediniz. (Bu işlemi önceden yaptıysanız bir daha yapmanıza gerek yoktur.)
 3. Diğer çıktıyı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya ikamet edilen ilçenin Sosyal Güvenlik Merkezine teslim ediniz. Burada GSS girişleriniz yapılacaktır.
 4. Priminizi ödeyiniz.

Not: Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkezleri iletişim bilgileri Uluslararası Öğrenciler Ofisi tarafından e-posta ile iletilmektedir.

 

 

ODTÜ KULLANICI KODU VE ŞİFRESİ

ODTÜ kullanıcı kodu ve şifrenizle METU-Mail, METU-Online gibi servisleri kullanabilir, Öğrenci İşleri Bilgi Sistemine giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı kodu ve şifreniz Üniversite kaydınız tamamlandıktan sonra Bilgi İşlem Masası/Merkezi’nden tarafınıza verilmiştir. Bilgileriniz aşağıdaki formattadır:

Öğrenci numarası: 1234567

E-posta adresiniz: e123456@metu.edu.tr   veya ad.soyad@metu.edu.tr

Kullanıcı kodunuz: e123456

Şifreniz: (Bilgi İşlem tarafından size verilmiştir).

ODTÜ e-posta hesabınız, uluslararası öğrenciler haberleşme listesine üyedir. Bu sebeple uluslararası öğrenciler hakkında önemli uyarılar, duyurular ve ilanlar için bu eposta adresinizi kontrol etmelisiniz.