Önemli Bilgi

2020 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2020 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

 

E-Devlet Kayıt İşlemleri

 09-13 Ekim 2020 tarihlerinde https://www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşılabilecek e-devlet üzerinden kayıt işleminizi tamamlayınız.

 

ODTÜ Sistemine Özlük Bilgi Girişi

10-15 kim 2020 tarihleri arasında https://ozlukbilgi.metu.edu.tr internet adresine girerek; zorunlu olarak doldurulması gereken kişisel bilgi girişlerini yapacaktır. Bu işlemi yapmayan öğrencilerimiz kayıt işlemlerini tamamlamış sayılmayacaktır.

 

Kayıt Evrakları

Yukarıda belirtilen bilgi girişini tamamlayanlar 10-15 Ekim 2020 tarihleri arasında aşağıda belirtilen belgeleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına elden teslim edebilirler veya tarayarak mertcanc@metu.edu.tr mail adresine konu kısmına “DGS kayıt evrakları” yazarak iletebilirler. e-devletten kayıt yaptıramayan öğrenciler evraklarını Daire Başkanlığımıza ilettiğinde kayıtlı hale getirilecektir.

  • Önlisans diploması fotokopisi.
  • Lise diploması fotokopisi.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi.

ODTÜ’de eğitim öğretim dili İngilizcedir. Bu nedenle tüm öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini belgelemesi gerekir. Üniversitemize Dikey Geçiş Sınavı ile kayıt olan öğrenciler için

Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı (15 Ekim 2020)

Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı (Ekim İYS) Saat:10:00 Dikey Geçiş Sınavı ile kayıt yaptıracak ve İngilizce Yeterlik Sınavına girmek isteyenler için sınava girecek öğrenciler aşağıdaki hususları yerine getirmelidirler:

* “İYS Sınav Kılavuzu”nu dikkatlice okumak

* Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 14 Ekim 2020 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir.

* Sınav öncesi hazırlıkları önceden yapmış olmak

* Sınav sabahı hazır bir halde çevrim içi sınav odalarında oturuma kabul edilmeyi beklemek Çevrim içi sınav odalarına 9:45’ten sonra gelecek adaylar sınava kabul edilmeyeceklerdir. Sınavla ilgili detaylı bilgiye 12 Ekim 2020 tarihinden sonra https://dbe.metu.edu.tr/prf/ adresinden ulaşılabilir.

* Ayrıca Üniversite Senatosu tarafından belirlenen uluslararası eşdeğerliklere ait bilgilere aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir.  https://oidb.metu.edu.tr/tr/odtu-tarafindan-kabul-edilen-ingilizce-yeterlilik-sinavlari-es-degerlik-tablosu

Çevrim İçi Temel İngilizce Bölümü Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı (16 Ekim 2020)

Temel İngilizce Bölümü Çevrim İçi Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı Dikey Geçiş Sınavı ile kayıt yaptıracak tüm öğrencilerin sınava girmesi mecburidir.

* Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 14 Ekim 2020 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir. Sınavla ilgili detaylı bilgiye https://dbe.metu.edu.tr/prf/ adresinden ulaşılabilir.

* Sınav, https://odtuclass.metu.edu.tr/ sayfasında gün içinde açık kalacaktır.

* ODTÜ kampüsünde yer alan yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler YURT BAŞVURULARI  için ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü’nün http://yurtlar.metu.edu.tr/  web adresinde yer alan bilgileri inceleyerek Yurtlar Müdürlüğüne başvurularını yapabilirler.

* ODTÜ Burs ve Yardım Komitesinin organizasyonunda dağıtılan burslardan yararlanmak isteyen öğrenciler http://oidb.metu.edu.tr/ web adresinde BURS VE YARDIM başlığı altında yer alan bilgileri inceleyerek Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Burs Ofisine başvurularını yapabilirler.

 

Öğrenci Kimlik Kartları

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimiz http://oidb.metu.edu.tr/tr/ogrenci-kimlik-kartlari web adresinde yer alan açıklamaları okuduktan sonra https://cardinfo.metu.edu.tr  programı üzerinden kimlik başvurusu yapacaktır.


Printer Friendly, PDF & Email
Son Güncelleme:
09/10/2020 - 22:25