İNGİLİZCE YETERLİK SINAVINA BAŞVURU 

İngilizce Yeterlik Sınavına başvurular https://application.metu.edu.tr adresinde yer alan İNGİLİZCE YETERLİK SINAV BAŞVURULARI başlığı üzerinden yapılacaktır.  Sınava girme hakkı bulunan adayların programa e-devlet kapısı üzerinden giriş yapmaları gerekmektedir.

Aday, başvuru programına bilgi girişi yaparak, resmi kurum başvurularına uygun vesikalık fotoğrafını sisteme yükledikten sonra kredi kartı/banka kartı ile sınav ücreti ödeme işlemini yapar. (Ücret iadesi ile ilgili sıkıntı yaşanmaması için ödemelerin bankamatik kartı ile yapılması önerilmektedir.) Bilgi girişinin ardından, ücret ödemesi başvuru programı içerisinde çevrim içi olarak yapılacaktır. Bu nedenle Havale, EFT, ya da Banka şubesinden işlem yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Başvuru yapan adayların onayları ÖİDB-Başvuru Birimi tarafından yapılmaktadır. Adayların başvurularının onay/ret durumunu sistemden takip etmeleri gerekmektedir. Başvurusunu son başvuru tarihi ve saatine kadar sonlandırmayan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Sınav başvurusu onaylanan adayların sınav yerleri Yabancı Diller Yüksekokulu’nun  https://epe.metu.edu.tr/ adresinde duyurulacaktır. Ayrıca sınavla ilgili detaylı bilgiye yine bu adresten ulaşılabilir.

İngilizce Yeterlik Sınav günü adayların sınava girebilmesi için Nüfus Cüzdanı veya Pasaport sunması zorunludur.

Başvuru Ücretleri: 

Başvuru ücreti için http://oidb.metu.edu.tr/tr/ogrencilerden-bazi-hizmetler-karsiligi-alinan-ucretler adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru yapıp sınava girmekten vazgeçen adayların iade işlemleri son başvuru tarihine kadar yapılmaktadır. Son başvuru tarihinden sonra gelen iade talepleri değerlendirmeye alınmamaktadır.