ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI


2017 Dikey Geçiş Sınavı ile Üniversitemize Yerleştirilen Öğrenciler İçin Kayıt Duyurusu

Kayıt İşlemleri

4 - 6 Ekim 2017 tarihleri arasında Üniversitemiz tarafından şahsi başvurunuz üzerine yapılacaktır.

 

Kayıt Evrakları

Önlisans diploması aslı ve fotokopisi.

Lise diploması aslı ve fotokopisi.

Nüfus Cüzdanı fotokopisi.

 

Kullanıcı Kodu ve Şifre İşlemleri

Evrak teslimi yapan öğrencilerimiz https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/index.php?lang=TR adresindeki form aracılığıyla kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini başlatmalıdır.

 

İngilizce Yeterlik Sınavı

ODTÜ’de eğitim öğretim dili İngilizcedir. Bu nedenle tüm öğrencilerin İngilizce yeterliklerini belgelemesi gerekir. Üniversitemize DGS ile kayıt olan öğrencilerden hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrencilerin 09 Ekim 2017 Pazartesi günü yapılacak İngilizce Yeterlilik Sınavını tercih etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Üniversite Senatosu tarafından belirlenen uluslararası İngilizce yeterlik sınav (TOEFL, IELTS, PTE) sonuçları da kabul edilebilir. Bu sınavların eşdeğerliklerine ait bilgilere aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir.

http://oidb.metu.edu.tr/odtu-tarafindan-kabul-edilen-ingilizce-yeterlik-sinavlari-es-degerlik-tablosu

 

Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı

12 Ekim 2017 Perşembe günü yapılacak olan bu sınav Hazırlık sınıfında eğitim görecek öğrencilerin İngilizce düzeylerini saptamak ve bu düzeylere göre gruplandırmak üzere yapılmaktadır.

 

6 Ekim 2017 tarihine kadar evrak teslimi yapmayan öğrenciler, 10 Ekim 2017 tarihine kadar evrak teslimi yapmaları halinde 12 Ekim 2017 tarihinde yapılacak Seviye Belirleme Sınavına dahil edilecektir.

 

Öğrenci Kimlik Kartları

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimiz http://oidb.metu.edu.tr/ogrenci-kimlik-kartlari  web adresinde yer alan açıklamaları okuduktan sonra https://portal.metu.edu.tr/group/sayfa/akillikartbilgi programı üzerinden kimlik kartı başvurusu yapacaktır. 

 

Yurt Başvuruları

Üniversite kampüsünde yer alan öğrenci yurtları, yurtlara başvuru ve yurt kayıtlarına ilişkin bilgilere Yurtlar Müdürlüğü’nün http://yurtlar.metu.edu.tr/ web adresinden ulaşabilir ya da yurtlar müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

 

Burs Başvuruları

Burs ve yardım olanakları ile burs başvurularına ilişkin bilgilere http://oidb.metu.edu.tr/burs-ve-yardim-basvurulari internet adresinden ulaşabilir ya da burs ofisi ile görüşebilirsiniz.