ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI


2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Dersten Çekilme İşlemleri

 

Dersten çekilme başvuruları (öğrenciler için)

  16-21 Nisan 2018  (23.59’a kadar)

Danışman Onayları

  16-24 Nisan 2018  (23.59’a kadar)

 

Öğrencilerin dersten çekilme işlemini yapmadan önce danışmanları ile görüşmeleri gerekmektedir

 

Dersten çekilmek isteyen öğrenciler, https://student.metu.edu.tr adresinde yer alan Dersten Çekilme Başvurusu linki ile dersten çekilme başvurularını yapacaktır. Öğrenci bir dersten çekilme başvurusunu yaptıktan sonra (danışman onayı alınsa dahi) dersten çekilme süresi içinde vazgeçerek başka bir dersten çekilmek istediğinde, program önceki derse ait çekilme işlemini iptal ederek öğrenciye ve danışmana e-posta gönderecektir. Bu durumda öğrencinin son çekilme başvurusu için onay verilmesi gerekecektir. Öğrencilerin dersten çekilme başvuruları için danışman onayı verilip/verilmediğini başvuruyu yaptıkları programdan izlemeleri gerekir.

 

Danışmanlar, https://sis.metu.edu.tr/ programı vasıtası ile onay işlemlerini yapacaklardır. Öğrenciler dersten çekilme işlemini yaptığında danışmana ve dersi veren öğretim elemanına e-posta gönderilecektir. Süresi içinde onaylanmayan başvurular RET olarak sonuçlanarak öğrenciye ve danışmana e-posta gönderilecektir.

 

Dersi veren öğretim üyeleri ve görevlileri dersten çekilme onayı vermeyecektir.

 

Danışmanlar, 4. sınıf öğrencilerine onay verirken mezuniyet durumlarını inceledikten sonra öğrencinin mezuniyeti söz konusu değilse dersten çekilme işlemi için onay vermelidir. Mezuniyet durumunda olan öğrenciye onay verilirse öğrenci ilgili yönetmeliğe göre mezun olamayacaktır.

 

Yönetmelikte yer alan dersten çekilme kuralları hakkında bilgi almak için aşağıdaki web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

http://oidb.metu.edu.tr/dersten-cekilme.